Saulespuķe brīvībai – uzsākta starptautiska akcija ukraiņu tautas un bērnu atbalstam

FFE International un Vides izglītības fonds organizē starptautisku akciju Ekoskolām visā pasaulē “Saulespuķe brīvībai”. Akcijas ietvaros aicinām pie mācību iestādes vai mājās iestādīt saulespuķes, tādejādi izrādot atbalstu ukraiņu tautai un bērniem.

Saulespuķe ir Ukrainas nacionālais zieds un kļuvis par atbalsta un vienotības simbolu. Līdz ar to šī būs vērienīgākā mācību iestāžu atbalsta akcija ukraiņu tautai visā pasaulē.

Saulespuķu stādīšanu var izvērst kā izglītojošu un pieredzi papildinošu aktivitāti bērniem un jauniešiem – apgūstot stādīšanu, novērojot augu augšanu, kā arī skaidrojot simbolu un solidaritātes nozīmi šajos apstākļos. Atcerieties – ja mācību iestādē stādīt puķes nav iespējams, to var darīt arī mājās pagalmā vai citā vietā, kur apstākļi to ļauj.

Aicinām ikvienu akcijas dalībnieku dalīties ar saulespuķu stādīšanas procesu arī sociālajos tīklos, izmantojot tēmturi #saulespuķubrīvībai.

Šeit neliela instrukcija, lai veiksmīgi iestādītu dekoratīvās saulespuķes:

  1. Dekoratīvās saulespuķes sēj aprīļa pēdējā nedēļā, maija sākumā, podiņos (10-15cm diametrs), kuriem ir caurumiņi apakšā.
  2. Savos izvēlētajos podiņos ieberiet kūdru un ar pirkstu izveidojiet 1-2 cm dziļu ligzdiņu, kurā ievietojiet saulespuķes sēklu vai sēklas (ja vienā podiņā sējiet vairākas sēklas, jārēķinās, ka vēlāk vajadzēs tos izpiķēt, lai katram augam būtu pietiekami daudz vieta, ūdens, barības vielas).
  3. Apberiet sēklu ar augsni un ar pirkstiem nedaudz nolīdziniet un piespiediet to. Neaizmirstiet to apliet.
  4. Lai sēkliņas sadīgtu, tās jātur siltā un saulainā vietā un seko līdz, lai tās nav par sausu, tomēr jāatceras, ka nedrīkst pārliet. (daži vienkārši veidi, kā pārliecināties, vai augam trūkst ūdens: paceliet podiņu, ja tas jūtas ļoti viegls, tas nozīmē, ka augsne ir izkaltusi. Vēl variet pārbaudīt augsni ar kociņu. Ieduriet kociņu augsnē, ja to izvelkot, neparādās augsnes nosēdumi, tas nozīmē, ka augsne ir par sausu).
  5. Saulespuķu sēkliņas sadīgs 1-2 nedēļu laikā.
  6. Sadīgušos stādiņus stāda dobēs pēc pavasara salnām. (Var gadīties, ka saulespuķu stādīšana ārā būs viena no pēdējām aktivitātēm pirms došanās vasaras brīvlaikā)
  7. Saulespuķes jāstāda saulainā un no vējiem aizsargātā vietā (ja nav vieta, kur vēji neuzbruks, tad izmantojiet balstus, lai saulespuķes vējā nenolūzt). Starp stādiem ievērojiet 30-40 cm atstarpes. Saulespuķes jālaista kamēr tās ieaugas zemē.
  8. Vasarā, kad saulespuķes ir ieaugušās, tās jālaista tikai tad, kad ir ļoti karsts un sauss laiks.
  9. Saulespuķes sāks ziedēt vasaras otrajā pusē un ziedēs līdz rudens salnām.
To top