Atbalsts Ukrainai

Sveiciens mūsu programmu dalībniekiem, atbalstītājiem un sekotājiem!

Mums visiem bija ieplānoti darbi, pasākumi, ikdiena un plāni, ko kalām vēl pirms kādām desmit dienām. Un, jā – pasaulē šīs nedēļas laikā vides jomā ir notikušas lietas, kas citos apstākļos būtu pilnībā aizpildījušas mūsu prātus. IPCC jaunajā pārskatā zinātnieku izvērtēti klimata krīzes un ekosistēmu sabrukuma draudi uzsvērti tik tumšā notī kā vēl nekad. Tajā pat laikā varbūt arī citos globālajos procesos ir rasts pasaules vienots viedoklis kopīgiem risinājumiem plastmasas krīzei.

Un tas viss ir tik svarīgi! Un vienlaikus, tas šobrīd galīgi nav svarīgi.

Un nevienam, arī mums, nav spēka tam pilnvērtīgi sekot un pievērsties ar uzmanību, kādu šie jautājumi būtu pelnījuši. Mēs mostamies, elpojam un cenšamies aizmigt vakaros ar bumbu sprādzieniem Kijivā un mūsu domās, ar bērniem, kuri dodas gulēt bumbu patvertnēs. Mēs cīnāmies ar kamolu kaklā, kad mēģinām runāt ar draugiem, un vienlaikus apzināmies, ka mēs, salīdzinot ar Ukrainas tautu, ne ar ko necīnāmies.

Jā, vides jautājumi būs šī gadsimta atslēga turpmākai eksistencei. Tomēr pasaulē, kurā vājprātīgi diktatori žvadzinās ar kodolieročiem un liek aiz restēm bērnus par ziedu nolikšanu ar domām par mieru, šī atslēga ir aizmesta ļoti tālu.

Pasaulē, kurā nav miera – nav ilgtspējas. Pasaulē, kurā nav ilgtspējas – nav nākotnes. Drosme, ko mēs redzam un no kā iedvesmojamies, vērojot notikumus Ukrainā, mums lieti noderēs visos vides jautājumos turpmākajās desmitgadēs.

***

Starptautiskais Vides izglītības fonds vakar sanāca uz savu ārkārtas Valdes sēdi, kurā piedalījāmies, lai vērtētu iespējas palīdzēt nelaimē nonākušajiem, rastu kopīgu un konkrētu atbildi un viedokli par notiekošo no mūsu vairāk kā 75 valstu dalīborganizācijām. Kā arī rastu risinājumus mūsu vienotai atbildei un praktiskajām rīcībām gan nekavējoties, gan tuvākajā laikā, gan ilgākā termiņā – pēc Krievijas diktatora uzsāktā kara atvairīšanas, kad jautājumi par sagrauto skolu un infrastruktūras atjaunošanu būs risināmi, kad varēsim palīdzēt arī cilvēciski ar pasākumiem un pieredzi.

Lēmumi ir pieņemti, idejas ir apkopotas un ar tām dalīsimies turpmākajās dienās, nedēļās un mēnešos.

***

Tikmēr – šobrīd autobusā no Ļvivas uz Varšavu ir mūsu Ukrainas biedrorganizācijas kolēģe Viktorija ar meitām. Ceram viņas satikt jau tuvākajās dienās un kopā nonākt Latvijā. Ceram, ka jau drīz kopīgiem spēkiem varēsim domāt arī par praktiskiem darbiem, kā mēs varam palīdzēt – gan kā cilvēki, gan kā organizācija, gan kopā ar visiem jums.

Kopīgi ar viņu ceram, ka jau šajā vasarā Odesas pludmalēs, kas pašreiz ir mīnētas, lai aizkavētu civiliedzīvotāju slepkavu nonākšanu krastā, atkal plīvos Zilais karogs, ceram, ka jau nākamajā mācību gadā Ukrainas Ekoskolas būs atjaunotas un varēsim palīdzēt to bērniem arī līdz tam – vai tās būs nometnes bērniem, kas pārcietuši kara šausmas, vai kaut viena simboliski iestādīta saulespuķe pie Latvijas Ekoskolām šovasar. Ceram, ka daudziem latviešiem jau šovasar būs iespēja pildīt savus solījumus doties uz Ukrainu miera apstākļos, lai atbalstītu tās atjaunošanu, izvēloties Zaļās atslēgas viesnīcas un restorānus. Ceram, ka ukraiņu jauniešu Jauno Vides reportieru izpētes darbos varēsim lasīt vairāk par vides jautājumiem, izaicinājumiem un panākumiem ar neizbēgamo kara kontekstu.

Ceram, ļoti, ļoti ceram un ilgojamies satikt arī tos mūsu kolēģus no Ukrainas, kas šobrīd ir Kijivā, lai to aizstāvētu pret izdzēšanu no pasaules kartes.

Mums Vides izglītības fondā šis nav stāsts tikai par to, ko redzam un ko jūtam par redzēto ekrānos. Pirms padsmit gadiem mēs iepazināmies ar mūsu Ukrainas kolēģiem, kad palīdzējām izveidot un ieviest Ukrainā Zilā Karoga programmu, atbalstīt un nostiprināt viņu dalību Starptautiskajā Vides izglītības fondā. Mēs jau kopā ar viņiem izdzīvojām vienu traģēdiju, kad Krimas okupācija viņus piespieda pamest savas mājas Sevastopolē. Viņu apņemšanās to nepieļaut atkārtoti mūs, iespējams, iedvesmo vairāk nekā mēs pašlaik varam iedvesmot un atbalstīt viņus. Bet mēs mēģinām, tādēļ varbūt kāda ziņa no mums būs vēlāk vai kāds e-pasts neatbildēts.

Jūsu VIF (Jānis, Daniels, Sintija, Ieva, Inga, Līva, Patrīcija, Anna)

***

– Vairāku NVO izveidotajā mājaslapā www.ukraine-latvia.com iespējams pieteikt palīdzību bēgļiem no Ukrainas – atvest no robežas, izmitināt, piegādāt pirmās nepieciešamības preces, sniegt nodarbinātības iespējas vai juridisko palīdzību, utt. Svarīgi šādai palīdzības sniegšanai izmantot šo mājaslapu, lai process ir organizēts un veiksmīgs.

– Saistībā ar karu Ukrainā ir pieejams arī psihoemocionāls atbalsts: https://ej.uz/nepaliecviens

– Ziedot Ukrainas atbalstam vēl arvien var šeit: https://www.ziedot.lv/ukrainas-cilvekiem-4203.

– Plašāka informācija par citām iespējām ziedot atrodama https://ukrainewar.carrd.co/.

To top