Sākusies Eiropas amatierzinātnes kampaņa “Plastic Pirates – Go Europe!”

Sākusies Eiropas amatierzinātnes kampaņa “Plastic Pirates – Go Europe!” (Plastmasas pirāti – uz priekšu, Eiropa!), kur piedalās 8. – 12. klašu jaunieši, ar mērķi uzzināt vairāk par plastmasas piesārņojumu un sniegt atbalstu pētniecībā par Eiropas upju stāvokli. 

Plastmasas piesārņojums ir globāla problēma, kas ir jārisina, tāpēc kampaņas “Plastic Pirates – Go Europe!” viens no mērķiem ir vairot izpratni par plastmasas piesārņojumu mūsu apkārtnē. Šobrīd savu dalību kampaņai pieteikušas 30 skolas no visas Latvijas, kas dosies apsekot savas vietējās upes, īstenot plastmasas atkritumu monitoringu upju krastos un mikoroplastmasas paraugu ievākšanu tajās. Ievāktos paraugus pēc tam analizēs zinātnieki. 

Viena no skolām, kas pieteica dalību ir Rīgas Imantas vidusskola, pagājušajā nedēļā devās uz Mārupīti Torņakalnā un veica pirmo paraugu ievākšanu. Ar skolotāju palīdzību, jaunieši paši plānoja un īstenoja pētījumu pēc plastmasas pirātu metodoloģijas. Šobrīd šādā pašā veidā skolēni ievāc datus par ūdensteču piesārņojumu 11 citās Eiropas valstīs. Mārupītes krastā skolēni atrada vairākus simtus atkritumu vienību, tostarp lielgabarīta atkritumus. Ar mikroplastmasas tīklu upes straumē tika notverti arī vairāki peldošās plastmasas gabaliņi. Visi atkritumi tika sašķiroti pēc to veida un reģistrēti. Šie dati, līdz ar mikroplastmasas paraugiem, tika nodoti Latvijas Hidroeloloģijas institūtam, kas apkopos un analizēs skolēnu ievāktos datus, gan Latvijas kontekstā, gan Eiropas.

Kampaņas “Plastic Pirates – Go Europe!” mērķis ir stiprināt zinātnisko sadarbību Eiropā un vairot izpratni par apzinātu un saudzīgu izturēšanos pret vidi. Skolas un jauniešu grupas aicināti iesaistīties kampaņā līdz 1. oktobrim aizpildot anketu ej.uz/PlastmasasPirati_1 un īstenot plastmasas atkritumu monitoringu upju krastos un mikoroplastmasas paraugu ievākšanu tajās, kā arī reģistrēt iegūtos rezultātus. Ievāktos paraugus pēc tam analizēs zinātnieki. 

Iniciatīvas īstenošanu Latvijā nodrošina Latvijas Hidroekoloģijas institūts un nodibinājums Vides izglītības fonds, to finansē Eiropas Savienība. 

Vairāk informācijas par Plastmasas pirātu kampaņu https://www.plastic-pirates.eu/en

Papildu informācija:

Vides izglītības fonda Plastmasas pirātu koordinatore: Agate Albekeite, tālr. 27735954

To top