‘’Plastmasas pirāti’’ ierodas Latvijā

Eiropas amatierzinātnes kampaņa “Plastic Pirates – Go Europe!” (Plastmasas pirāti – uz priekšu, Eiropa!) aicina 8. – 12. klašu jauniešus uzzināt vairāk par plastmasas piesārņojumu un sniegt atbalstu pētniecībā par Eiropas upju stāvokli. Sākot ar šā gada rudeni Latvija būs starp 12 valstīm, kas iesaistās “Plastic Pirates – Go Europe!” iniciatīvā.

Upes savieno visu Eiropu – no maziem strautiņiem līdz lielām upēm. Liels daudzums atkritumu pa upēm nonāk jūrās un okeānā, kas apdraud tās iemītniekus un visu ekosistēmu. Lai izprastu problēmas mērogu un rastu risinājumu atkritumu problēmai Latvijas vidē, tuvāko nedēļu laikā kampaņas ietvaros tiks uzsākta šī amatierzinātnes iniciatīva, iesaistot 8. – 12. klašu skolēnus un pētot vietējās ūdensteces.

Kampaņas “Plastic Pirates – Go Europe!” mērķis ir stiprināt zinātnisko sadarbību Eiropā un vairot izpratni par apzinātu un saudzīgu izturēšanos pret vidi. Skolas un jauniešu grupas aicināti iesaistīties kampaņā un īstenot plastmasas atkritumu monitoringu upju krastos un mikoroplastmasas paraugu ievākšanu tajās, kā arī reģistrēt iegūtos rezultātus. Ievāktos paraugus pēc tam analizēs zinātnieki. 

Iegūtie dati būs publiski pieejami vietnē https://www.plastic-pirates.eu/ līdz ar citās valstīs iegūtajiem rezultātiem.

Līdztekus upju apsekošanai skolas īstenos arī Plastmasas pirātu izglītojošo progammu, organizējot informatīvus pasākumus un iekļaujot tēmas par plastmasas piesārņojumu mācību saturā.

18. augustā ES LIFE programmas integrētā projekta Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju Ekoskolu koordinatoru apmācībās Latvijas Hidroekoloģijas institūts vadīja prezentāciju un īstenoja demonstrāciju, kurā vairāk kā 70 Ekoskolu koordinatori tika iepazīstināti ar plastmasas pirātu kampaņu un paraugu ievākšanas metodoloģiju.

‘’Esam gandarīti par iespēju iniciēt kampaņu “Plastmasas pirāti – uz priekšu, Eiropa!” Latvijā. Mikroplastmasas piesārņojums kļūst arvien aktuālāks un rodas nopietnas bažas par tā ietekmi uz cilvēku un citu dzīvo organismu veselību, šajā projektā nodrošināsim skolēnu ievāktās mikroplastmasas analīzi, nosakot plastmasas polimēru veidu. Iegūtie rezultāti paplašinās mūsu zināšanas par plastmasas piesārņojumu un tā galvenajiem avotiem Latvijas upēs, un sniegs iespēju salīdzināt rezultātus ar citām upēm Eiropā,’’ stāsta Latvijas Hidroekoloģijas institūta vadošā pētniece un mikroplastmasas laboratorijas vadītāja Inta Dimante-Deimantoviča.

Plastmasas paraugu ievākšanas posms sāksies 13. septembrī. Jauniešiem tiks nodrošināts nepieciešamais aprīkojums un paraugu ievākšanas protokols, kā arī citi noderīgi informatīvie materiāli. 

‘’Latvijā ir bijuši pētījumi par plastmasas piesārņojumu, bet šī ir pirmā reize, kad amatierzinātnes iniciatīva iesaista skolas vecuma jauniešus plašā mērogā un tieši mikroplastmasas piesārņojuma datu ieguvei,’’ stāsta Latvijas Hidroekoloģijas institūta zinātniskā asistente Valentīna Burdukovska.

“Šī ir iespēja paplašināt Latvijas jauniešu zināšanas ne tikai par plastmasas piesārņojumu savā apkārtnē, bet arī par zinātniskās pētniecības norisi. Mums prieks paplašināt Ekoskolu vides izglītības programmu ar iesaisti reālā zinātniskajā darbībā vides jomā,” stāsta Vides izglītības fonda Plastmasas pirātu koordinatore Agate Albekeite.

Skolas un jauniešu grupas aicinātas pieteikties kampaņai aizpildot anketu: https://forms.gle/9EWzeRNWyypGFb1Y6 

Iniciatīvas īstenošanu Latvijā nodrošina Latvijas Hidroekoloģijas institūts un nodibinājums Vides izglītības fonds, to finansē Eiropas Savienība. 

Vairāk informācijas par Plastmasas pirātu kampaņu https://www.plastic-pirates.eu/en 

Papildu informācija:

Vides izglītības fonda Plastmasas pirātu koordinatore: Agate Albekeite, tālr. 27735954

To top