Pēc četru gadu pārtraukuma augustā Liepājā norisināsies Vides izglītības fonda rīkotais Ekoskolu Vasaras forums, piedāvājot izglītojošas un pieredzes apmaiņas aktivitātes. No 19. līdz 24. augustam šeit pulcēsies aptuveni 230 jaunieši un pedagogi no visas Latvijas. Pasākums notiks sadarbībā ar Liepājas Valsts tehnikumu un Liepājas domi.
Ekoskolu Vasaras forums ir vērienīgs vides izglītības pasākums Latvijā, kurā tiekas aktīvākie Ekoskolu pārstāvji un dabas aizsardzības aktīvisti. Jaunieši un pedagogi piedalās vides aizsardzību un izglītību saistītās mācībās un praktiskās nodarbībās. Šogad tiks pievērsta īpaša uzmanība aprites ekonomikas principiem un to praktiskai izpausmei ikdienā, kā arī – kas ir klimata emocijas un kāpēc par tām jārunā, kāds ir ilgtspējīga produkta dizains, kas jāņem vērā, plānojot vides aizstāvības iniciatīvas, atjaunīga enerģija, videi draudzīga pārvietošanās ikdienā un klimatneitralitāte.
Ekoskolu programmas vadītājs Latvijā Daniels Trukšāns: ‘’Liels prieks, ka pēc pauzes ir iespēja ne tikai organizēt ikgadējos Ziemas forumus, bet arī atsākt Ekoskolu vasaras forumu īstenošanu, kuri aizsākās pirms 18 gadiem. Vasaras forums ir vieta, kur Ekoskolu pārstāvji var satikties, gūt jaunu pieredzi, zināšanas, iedvesmu un motivāciju, lai jaunajā mācību gadā turpinātu savus zaļos varoņdarbus. Šī gada foruma galvenā tēma ir aprites ekonomika. Ar foruma aktivitāšu palīdzību vēlamies vēlreiz atgādināt, ka ar šķirošanu vien nepietiks, lai veicinātu efektīvu resursu patēriņu. Vispirms ir jādomā, kā neradīt un samazināt atkritumus, mazināt lieku lietu patēriņu, izmantot lietas atkārtoti, remontēt, atjaunot utt. Tās ir pamatlietas, par kurām izglītosim vasaras forumā, lai pēc tam iegūtās zināšanas varētu pielietot praksē.’’
Forums norisināsies divās daļās: pirmās trīs dienas būs veltītas pedagogiem, bet nākamās četras dienas – skolēniem. Gan pedagogu, gan skolēnu programmās būs daudzveidīgas izglītojošas un interaktīvas nodarbības par vides aizsardzības tēmām, pieredzes apmaiņas sesijas, atraktīvi komandu uzdevumi, saliedēšanās aktivitātes un, protams, ballīte.
Praktiskās prasmju darbnīcas un izglītojošās nodarbības vadīs pārstāvji no Pasaules Dabas fonda, Zero Waste Latvija, Repair Cafe Riga, SIA ‘’ZAAO’’ Dabas tehnoloģiju parks ‘’URDA’’, Liepājas Valsts tehnikuma, briedrības ‘’Radi Vidi Pats’’, Zinātnes un izglītības inovāciju centra RTU Liepājas akadēmijas, SIA ‘’Elnetworks’’, Liepājas izglītības pārvaldes un citi.
Arī šogad pasākuma norise plānota pēc iespējas videi draudzīgāka – netiks izmantoti vienreizlietojamie trauki un tiks uzmanīts, lai atkritumu daudzums būtu pēc iespējas mazāks, kā arī lai enerģijas resursi tiktu izmantoti pēc iespējas efektīvāk. Ēdienkartē plānots samazināts dzīvnieku izcelsmes produktu daudzums, savukārt par videi draudzīgiem risinājumiem un sadzīviskām vajadzībām, parūpējušies pasākuma atbalstītāji: ar SIA “NMS RIGA” atbalstu foruma laikā būs pieejams “LUCART” higiēnas papīrs, kas ir iegūts no pārstrādātām tetrapaku celulozes šķiedrām.
Ekoskolu Vasaras forums 2024 programma pedagogiem: ej.uz/programma_EVF2024_skolotaji
Ekoskolu Vasaras forums 2024 programma skoLēniem: ej.uz/programma_EVF2024_skoleni
Dalībnieku (izglītības iestāžu) saraksts: ej.uz/EVF2024_macibu_iestades
Ekoskolu programma ir viena no visaptverošākajām un populārākajām vides izglītības pieejām pasaulē. Ekoskolu programmā Latvijā šobrīd darbojas ap 200 izglītības iestādes (no pirmsskolām līdz pat augstskolām), bet visā pasaulē programmā ir iesaistītas 48 700 izglītības iestādes 73 valstīs. Programmā tiek aicināta piedalīties ikviena izglītības iestāde, kas gatava savā darbā ilgtermiņā pievērsties vides aizsardzības un ilgtspējīgas attīstības jautājumiem. Ekoskolu programmā var darboties, arī nepretendējot uz Ekoskolas statusu, bet vienkārši piedaloties programmas vides izglītības aktivitātēs – akcijās, kampaņās, konkursos, apmācībās, pieredzes apmaiņās, forumos u.c. Dalība Ekoskolu programmā ir vērtīgs ieguvums ne tikai izglītības iestādes kolektīvam, bet arī pašvaldībām, jo līdztekus citiem vides izglītības mērķiem programmā aktīvi tiek veicināta arī sabiedrības līdzdalība apkārtējās vides pārvaldībā.
Papildu informācija:
Daniels Trukšāns, e-pasts: daniels.truksans@videsfonds.lv
Līva Stade, e-pasts: liva.stade@videsfonds.lv
Pasākums tiek organizēts LIFE integrētā projekta “Atkritumi kā resursi Latvijā – Reģionālās ilgtspējas un aprites veicināšana, ieviešot atkritumu kā resursu izmantošanas koncepciju” (LIFE Waste To Resources IP, LIFE20 IPE/LV/000014) ietvaros, kas ir saņēmis finansējumu no Eiropas Savienības LIFE programmas un Valsts reģionālās attīstības aģentūras. Ekoskolu programma Latvijā tiek īstenota ar Latvijas vides aizsardzības fonda finansiālu atbalstu.